top of page

Магальський ліцей імені Григорія Нандріша

  • Фото автораНіка Інна Іванівна, директор

Іmplementarea proiectului Programului ,,Sprijinirea educației în limba română"

La 27 octombrie 2023, consulul general al României la Cernăuți, Irina Loredana Stănculescu a participat alături de dna Elena Nandriș presedintele Societății ,, Grigore Nandriș” din Mahala, la implementarea proiectului Programului ,,Sprijinirea educației în limba română", promovat de către Departamentul pentru Românii de Pretutindeni din cadrul Guvernului României . Prin acest proiect elevii și profesorii cabinetului de limbă română din Liceul “Grigore Nandriș” din Mahala, director Inna Nica, au beneficiat de echipamente IT şi tehnică multifuncțională. În acest cadru, șeful misiunii diplomatice a menționat importanța programelor derulate de către Guvernul României prin Departamentul pentru Românii de Pretutindeni în sprijinul comunității istorice a românilor din Ucraina  .

Mulțumim frumos Societatea Grigore Nandriș Elena Nandriş pentru implicarea liceului nostru la acest minunat proiect. Rezultatul proiectului este completarea cabinetului de limba româna Liceului Mahala Grigore Nandriş, cu echipamente IT şi tehnică multifuncţională care va îmbunătăți nivelul de organizare a procesului instructic-educaţional . Acest lucru va permite elevilor să se familiarizeze cu noile tehnologii, accesul la tehnologii digitale

și utilizarea lor vor contribui la reducerea decalajului la învățătură. Din suflet mulțumim Departamentul pentru Românii de Pretutindeni CONSULATUL GENERAL AL ROMÂNIEI LA CERNĂUȚI Irina Stanculescu

Фотозвіт:


bottom of page