top of page

Магальський ліцей імені Григорія Нандріша

День пам’яті жертв політичних репресій

  • Фото автора: Гостюк Ганна Петрівна, вчителька історії
    Гостюк Ганна Петрівна, вчителька історії
  • 13 трав. 2022 р.
  • Читати 2 хв

Оновлено: 16 трав. 2022 р.

День пам’яті жертв політичних репресій відзначається згідно з Указом Президента від 21 травня 2007 року, щорічно у третю неділю травня, з метою належного вшанування пам’яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології.

До цього часу точну кількість жертв тоталітарного режиму визначити неможливо. Десятки тисяч людей було розстріляно, сотні тисяч пройшли в’язниці, заслання, табори, примусово проходили психіатричне лікування.

Деякі фахівці вважають, що за період з початку 20-х і до кінця 80-х років ХХ століття, тобто за час правління більшовицько-комуністичного режиму, в Україні було заарештовано майже 1,5 млн осіб. Багатьох із них було розстріляно, інші пройшли тюрми, заслання, вислання, каторгу, табори, примусово побували в психіатричних лікарнях. Терор і репресії торкнулися майже всіх верств населення: вчених, політиків, військовиків, священників, представників культури, селян.

Особливо жорстокі репресії сталінський режим і його підручні здійснювали в Україні у 30-х роках. Зокрема у 1937-1938 рр. в Україні було засуджено 197 617 осіб, із них на смертну кару – 122 237 громадян.

Упродовж кількадесят років радянська влада ретельно приховувала сліди своїх злочинів: на місцях поховань зводили режимні об’єкти КДБ, землю заливали бетоном, місцевість розрівнювали бульдозерами і висаджували там дерева, доступ до відповідних архівів був заборонений.

Одним із символів тих страшних подій став Биківнянський ліс під Києвом. Це найбільше в Україні місце масових поховань жертв комуністичних політичних репресій. За різними даними, свій останній спочинок тут знайшли від 15 до понад 100 тисяч осіб, закатованих під час допитів або ж розстріляних у позасудовому порядку органами НКВД у Києві.

Про злочин масових політичних репресій також нагадує проникливий ролик, створений творчою майстернею Bober Film Studio (режисерка – Діана Горда) за підтримки Українського інституту національної пам'яті та Меморіального заповідника "Биківнянські могили: https://youtu.be/OT5rL4KybTo

Нехай такі трагічні події ніколи не повторюються, бо злочини, що не були покарані вчасно, на жаль, провокують на повторення їх у майбутньому…



Comments


  • White Vkontakte Icon
  • White Instagram Icon
Ми на зв'язку

© 2017 - 2022 

Магальський ліцей

імені  Григорія Нандріша.

Сайт створений на Wix.com

Телефон: +38 (037) 336-12-40

Email: magalzosh@ukr.net

Адреса

вул. Гр. Нандріша, 38,

с. Магала,

Чернівецького району,

Чернівецької області,

Україна. 60313

bottom of page