top of page

Магальський ліцей імені Григорія Нандріша

  • Фото автораНіка Інна Іванівна, директор

Візит Омбудсменів України та Румунії до Магальського ліцею

Сьогодні, 28.05.2024 р., історичний день. Колектив Магальський ліцей імені Григорія Нандріша Liceul Grigore Nandriș Mahala мав велику честь приймати на теренах Магали, саме в нашому ліцеї, високоповажних гостей: Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця, Народного адвоката Румунії Ренате Вебер, Генерального консула Румунії у Чернівцях Ірину-Лоредану Стенкулеску.

Мета візиту - обмін інформацією та досвідом щодо дотримання прав національних спільнот в Україні та Румунії. Для нас це велика честь презентувати румуномовну спільноту на такому високому міжнародному рівні. Висловлюємо щиру вдячність за візит до нашого скромного закладу високоповажним гостям. Двері Магальського ліцею завжди для Вас відкриті.

Дякую моєму колективу за проведену роботу. Ми гідно представили наш ліцей. Пишаюсь всіма Вами і нашими учнями

Разом - ми велика сила!

Astăzi, 28 mai 2024, este o zi istorică. Personalul Liceului Grigore Nandriș Mahala a avut o mare onoare la primirea pe teritoriul comunei Mahala, în liceul nostru, a unor distinși invitați: Ombusmenul Radei Supreme a Ucrainei pentru Drepturile Omului Dmytro Lubinets, Avocatul Poporului României Renate Weber, Consusul general al României la Cernăuți Irina-Loredana Stănculescu.

Scopul vizitei este de a face schimb de informații și experiență cu privire la sprijinirea drepturilor comunităților naționale din Ucraina și România. Este o mare onoare pentru noi să prezentăm comunitatea de limbă română la un nivel internațional atât de înalt. Ne exprimăm sincera mulțumire pentru vizita la instituția noastră de învățământ a unor persoane de post atât respectabil. Ușile Liceului Mahala sunt mereu deschise pentru Dumneavoastră .

Mulțumesc colectivului meu pentru munca depusă. Ne-am prezentat liceul cu vrednicie. Sunt mândră de voi toți și de elevii noștri

Împreună - suntem o mare forță!


Comments


bottom of page